Ogłoszenia duszpasterskie, 28 marca 2021 Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła oraz źródło wszelkiej łaski.
W związku z dalszym zaostrzeniem epidemii rząd wprowadził kolejne ograniczenia w życiu społecznym. Od wczoraj w kościołach obowiązuje ograniczenie ilości wiernych do 1 osoby na 20 m2 – w naszym kościele daje to limit 50 osób jednorazowo. Dlatego możliwe jest zajmowanie wyłącznie oznaczonych miejsc, zapewniające zachowanie wymaganego dystansu, zakrywanie ust i nosa, zachowanie dystansu podczas procesji komunijnej. Osoby uczestniczące w liturgii na zewnątrz kościoła także zobowiązane są do zachowania dystansu i zakrywania ust i nosa. Komunia św. dla tych osób będzie udzielana w wejściu do kościoła. Zwracam się z prośbą o korzystanie z dyspensy od uczestnictwa w liturgii w kościele i korzystania z transmisji Mszy św. i nabożeństw Wielkiego Tygodnia.
Dziś, po Mszy św. ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali po Mszy św. o godz. 12.00 oraz o godz. 17.45. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w Gorzkich Żalach we wszystkie niedziele Wielkiego Postu.
Dziś przed kościołem możemy nabyć serca piernikowe i wileńskie palmy. W ten sposób wspieramy działalność hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie na Litwie. Akcja, która prowadzona jest na terenie diecezji łomżyńskiej i białostockiej, ma na celu pomoc hospicjum, które nieodpłatnie udziela pomocy dzieciom i dorosłym z chorobami nowotworowymi i innymi, w warunkach stacjonarnych i domowych. Nasza pomoc jest tym ważniejsza, że na Litwie z powodu epidemii zostały zamknięte kościoły.
Zakończyliśmy Msze św. kolędowe. Podczas spotkań z wiernymi z poszczególnych wiosek i ulic naszej parafii, modliliśmy się o Boże Błogosławieństwo, umocnienie a wierze i miłości. Serdecznie dziękuję wiernym za możliwość spotkania, za wspólną modlitwę i za złożone ofiary. Dziękuje za ofiary na ogrzewanie kościoła, a także za ofiary indywidualne: 1 x 1200 zł, 1 x 200 zł. Dziękuje fundatorom dwóch portretów Ks. Proboszczów. Od wtorku rozpoczną się prace przy wymianie dachu na Domu Parafialnym.
We wtorek, 30 marca, na godz. 18.30 zapraszam chętnych do pomocy w sprzątaniu kościoła. Przygotujmy naszą świątynię na nadchodzące święta wielkanocne. Proszę o przyniesienie potrzebnych do sprzątania sprzętów.
Zbliżają się dni Świętego Triduum Paschalnego. Ostatnie chwile, aby przed Wielkanocą skorzystać z sakramentu pokuty. Pamiętajmy, że bez nawrócenia, spowiedzi i komunii św. nie ma prawdziwej Wielkanocy. Przez te sakramenty umieramy dla grzechu, aby żyć z Chrystusem i braćmi w Kościele. Ze spowiedzi można będzie korzystać także podczas Triduum przed nabożeństwami oraz po ich zakończeniu. W Wielką Sobotę spowiedź także podczas poświęcenia pokarmów.
W Wielki Czwartek o godz. 10.00 w katedrze ksiądz biskup Janusz będzie przewodniczył Mszy krzyżma, i poświęci oleje, służące podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu i biskupstwa. Podczas tej Mszy św. kapłani odnowią swoje przyrzeczenia.
Wieczorem o godz. 18.00, Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, rozpoczniemy Święte Triduum Paschalne. To pamiątka Wieczernika i udział w Ostatniej Wieczerzy – Pierwszej Eucharystii. To szczególny moment dziękczynienia za sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do ołtarza adoracji zwanego „ciemnicą”. Przez śpiew hymnu Sław języku tajemnicę, można uzyskać odpust zupełny. Adoracja potrwa do godz. 22.00. Podejmijmy wezwanie Jezusa: „Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie”.
W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do zachowania postu ścisłego, czyli do spożycia jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i młodsze zachowują wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Adoracja od godz. 9.00 do liturgii Męki Pańskiej. W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego. O godz. 15.00 zapraszam na wspólną modlitwę Koronką. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Szczytowym momentem taj liturgii jest adoracja krzyża świętego i Komunia św. Przez uczczenie krzyża możemy uzyskać odpust zupełny. Podczas adoracji krzyża składamy ofiary przeznaczone na utrzymanie Miejsc Świętych w Jerozolimie. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do symbolicznego Grobu Pańskiego. Adoracja przy Grobie Pańskim prowadzone przez wspólnoty parafialne do godz. 1.00. W tym dniu, od godz. 9.00, będziemy odwiedzać obłożnie chorych w domach z posługa sakramentalną.
Wielka Sobota jest również dniem, gdy Kościół nie sprawuje Eucharystii. Kościół zaleca by przedłużyć na ten dzień post od potraw mięsnych. To czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, dzień refleksji, oczekiwania i adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Trwamy w postawie refleksji, zadumy nad śmiercią Chrystusa i nadziei. Adoracja będzie trwała od godz. 8.00 do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej. Zachęcamy do adoracji przy Grobie Pana Jezusa, dzieci, młodzież, dorosłych, organizacje parafialne, strażaków.
Od godz. 8.00 do godz. 15.00 co pół godziny, błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. Zgodnie z zleceniem Ks. Biskupa błogosławieństwo pokarmów odbywać się będzie na zewnątrz, wokół kościoła. Poświęcenie pokarmów na wioskach od godz. 9.00. Bardzo prosimy Państwa Sołtysów o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia szczegółów. O godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna celebrację Zmartwychwstania Pańskiego. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia, Jego zmartwychwstanie – zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię przynosimy świece. Wszystkich parafian zapraszam do duchowej łączności poprzez korzystanie z transmisji liturgii z naszej świątyni poprzez parafialną stronę internetową.
W poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00, Msza św. rezurekcyjna bez tradycyjnej procesji. Dźwięk dzwonów i radosny śpiew ogłosi, że Zmartwychwstały Chrystus jest z nami, a my powstaliśmy ze śmierci grzechu do życia w łasce. Kolejne Msze św. w Niedzielę o godz. 9.00, 10.30, 12.00, 14.30, 16.00 i 18.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
Zadbajmy w rodzinach o zachowanie chrześcijańskich zwyczajów Wielkanocnych, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń. Na naszej stronie internetowej będzie dostępny obrzęd błogosławieństwa pokarmów na posiłek wielkanocny.
Tygodnik Idziemy z dodatkiem diecezjalnym: podejmuje temat cierpienia Boga i człowieka; wyjaśnia wymowę rzymskiego Koloseum; przybliża psychiczne skutki trwającej pandemii. Zapraszamy do lektury.
W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności: + Stefania Choroszewicz l. 90, + Leszek Gregorek l. 43, + Marian Mieczysław Kwiatkowski l. 81, + Czesław Skrodzki l. 69, + Zdzisław Tyszka l. 69. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, …..