Ogłoszenia duszpasterskie, 18 października 2020 r. 29 Niedziela Zwykła
Pod hasłem „Totus tuus”, obchodzimy Dzień Papieski. Główne uroczystości miejskie, z udziałem władz samorządowych, podczas Mszy św. o godz. 12.00. Z racji ograniczeń sanitarnych związanych z epidemią, tegoroczne uroczystości mają skromniejszy charakter niż zwykle. Po zakończonej liturgii udamy się indywidualnie przed pomnik św. Jana Pawła II, aby złożyć kwiaty i znicze. Młodzież prowadzi zbiórkę ofiar na Dzieło Nowego Tysiąclecia – fundusz stypendialny wspierający zdolną młodzież w ubogich rodzin. Zachęcam do gestu ofiarności.
Serdecznie dziękuję Miejskiej Młodzieżowej Orkiestrze Dętej pod batutą Pana Dyrektora Krzysztofa Witkowskiego za ubogacenie naszej modlitwy.
Dziękuję Panu Senatorowi RP, władzom samorządowym Miasta, Powiatu i Gminy Zambrów, za udział w dzisiejszej uroczystości i za codzienną pracę na rzecz naszej Ojczyzny.
Od soboty, 17 października w strefie czerwonej liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać na liturgii, wynosi 1 na 7 mkw powierzchni kościoła. W naszym kościele oznacza to 140 osób.
Dziś przypada święto św. Łukasza, Ewangelisty. Wdzięcznością i modlitwą obejmujemy lekarzy i pielęgniarki i wszystkich pracowników Służby Zdrowia. Ofiarujmy w ich intencji modlitwę różańcową i uczestnictwo we Mszy św.
We czwartek, 22 października wspomnienie św. Jana Pawła II. Jest to rocznica inauguracji jego pontyfikatu. Św. Jan Paweł II wpiera nas swoją modlitwą, ponawia wezwanie: „nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”.
Nabożeństwa różańcowe o godz. 17.30, przed wieczorną Mszą św. Z racji ograniczeń sanitarnych zachęcam do modlitwy różańcem w naszych domach, w gronie rodzinnym.
W Kościele powszechnym rozpoczynamy Tydzień Misyjny. W tym roku, naznaczonym cierpieniami i wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię Covid 19, podejmujemy misyjne dzieło Kościoła w świetle słowa proroka Izajasza: „Oto ja, poślij mnie!” (Iz 6, 8). Te słowa wyrażają naszą gotowość zaangażowania w dzieło głoszenia Ewangelii. Modlitwą oraz ofiarą wspieramy dzieła misyjne Kościoła – misjonarki i misjonarzy. Polscy misjonarze są obecni na wszystkich kontynentach. W 97 krajach pracuje obecnie ponad 2000 polskich misjonarek i misjonarzy, lecz ok. 5,5 miliarda ludzi nie poznało jeszcze Chrystusa!
W najbliższy piątek, sobotę i niedzielę, 23 – 25 października, przeżyjemy Nabożeństwo Czterdziestogodzinne. Jest to czas wyznania wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Najświętszym sakramencie oraz wspólnotowej i osobistej adoracji eucharystycznej. Zachęcam, aby pośród codziennych zajęć zarezerwować czas na adorację Jezusa eucharystycznego.
Program Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego będzie następujący: W piątek i w sobotę Msze św. o godz. 6.30, 7.00, 9.00, 12. i 18.00. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. W nocy z piątku na sobotę Adoracja całonocna. Proszę, aby wspólnoty ruchów kościelnych, ministranci, Kółka Różańcowe oraz osoby indywidualne zgłosiły swoją gotowość podjęcia nocnej adoracji, wpisując się w zakrystii na wybraną godzinę. Konieczne jest zapewnienie ciągłości adoracji przez całą noc.
W niedzielę Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00 i 18.00. Podczas Mszy św. o godz. 10.30 odbędzie się uroczyste wprowadzenie relikwii św. Leopolda Mandića, patrona spowiedników, penitentów, chorych na nowotwory i służby zdrowia.
Słowo Boże będzie głosił Ks. Dr Jarosław Kotowski Wikariusz Biskupi, były Rektor Seminarium.
Nabożeństwo Czterdziestogodzinne wprowadzi nas w całodniową adorację Najświętszego sakramentu. We wszystkie dni powszednie Adoracja będzie od Mszy św. o godz. 7.00 do Mszy św. na godz. 18.00. W październiku i podczas Nowenny za zmarłych do wieczornego nabożeństwa.
W nocy z soboty na niedzielę, 24 na 25 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Cofniemy nasze zegarki o godzinę, przechodząc z czasu letniego na czas zimowy.
W przyszłą niedzielę, 25 października, odbędzie się zbiórka ofiar na pomoc 12 miesięcznemu chłopcu, Michałowi Boguckiemu, który pochodzi z miejscowości Żebry, w gminie Nur. Chłopiec choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Jego życie może uratować kosztowna i nie refundowana terapia genowa.
Zbliża się listopad, miesiąc poświęcony szczególnej modlitwie za naszych zmarłych. Wypominki całoroczne i jednorazowe można zamawiać w zakrystii i w kancelarii parafialnej. Pamiętajmy, że modlitwa za zmarłych należy do uczynków miłosierdzia. Nie zaniedbujmy tego pięknego zwyczaju i troszczmy się o wieczną radość naszych bliskich zmarłych. Karteczki do zapisywania imion naszych zmarłych, których pragniemy polecać Bożemu miłosierdziu we wspólnej modlitwie, znajdziemy na stolikach przy wyjściu z kościoła.
Tygodnik „Idziemy” z dodatkiem diecezjalnym, podejmuje tematy: Służba zdrowia w czasie pandemii; Jak się bronić przed epidemią; Ks. Popiełuszko – prorok wolności; Carlo Acutis – błogosławiony 15 latek od internetu. Zapraszam do lektury.
Sakrament chrztu przyjęli: Agnieszka Chodkiewicz i Liliana Sarnacka. Te dzieci i ich bliskich wspieramy naszą modlitwą.
Sakramentalny związek małżeński zawarli: Kinga Laskowska i Jakub Strękowski oraz Karolina Szumowska i Łukasz Sawicki. Nowożeńców powierzamy opiece Matki Bożej Pięknej Miłości.
W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Maria Brant l. 65, + Andrzej Wiśniewski l. 82, + Rafał Kalinowski l 27 oraz + Halina Baczewska l. 88. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….
W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
- Niedziela, 18 października – św. Łukasz (I w.), uczeń św. Pawła, autor Ewangelii oraz Dziejów Apostolskich, patron lekarzy i malarzy.
- Wtorek, 20 października – św. Jan Kanty (1390-1473), polski kapłan, profesor Akademii Krakowskiej, człowiek żywej wiary i głębokiej pobożności.
Wtorek, 22 października – św. Jan Paweł II papież (1920-2005), Polak, jeden z największych papieży naszych czasów.